دسته‌بندی نشده

انواع لامپ مهتابی

لامپ های مهتابی انواع گوناگونی دارد که امروز قصد داریم آنها را بررسی کنیم پس همراه امین الکتریک باشید.

لامپ مهتابی T8

لامپ های فلورسنتی در گذشته از لامپ های پرطرفدار به حساب می آمدند اما زمانی که تکنولوژی LED وارد بازار شد رفته رفته لامپ های فلورسنتی به دلیل آسیب هایی که به انسان می رساند کمرنگ تر شدند تا جایی که به کل جای خود را به لامپ های ال ای دی دادند،در لامپ های فلورسنتی نوع خطی آن رایج ترین آنهاست.لامپ های خطی در سه نوع(T5-T8-T12) تولید و روانه بازار می شدند.از بین این لامپ ها پیشرفت تکنولوژی برروی لامپ های خطی هم اثر گذاشته و امروزه لامپ های T8 از نوع ال ای دی تولید می شوند و کاملا با مدل قبلی خود متفاوت است و ویژگی  های مضر نسل قبلی خود را ندارد و نه تنها آسیبی به انسان نمی رساند بلکه برای محیط زیست هم مضر نمی باشد.

تفاوت های لامپ فلورسنت (T5-T8-T12) در اندازه های آن است.احتمالا همه ما نام لامپ مهتابی را شنیده اییم،لامپ مهتابی همان فلورسنت هستند!

 

 

 

 

در ساختار تولیدی این لامپ ها از بخار جیوه استفاده شده است که تا زمانی که در محفظه شیشه ایی قرار دارد خطری ایجاد نمی کند اما زمانی که لامپ بشکند سلامت افراد استشمام کننده را به خطر می اندازد اما همچنان به دلیل قیمت پایین باز هم طرفداران خود را دارند.

لامپ فلورسنتی T8

همانطور که در بالا عرض کردیم نام گذاری این لامپ ها بر اساس سایز آنها است لامپ مهتابی تی 8  قطر 25 میلی متری دارد و در بین دیگر انواع استفاده بیشتری دارد این لامپ ها بیشتر در اماکن های اداری و مکان های دولتی مانند مدارس و آموزشکاه ها و بیمارستان ها استفاده می شود.

در نسل جدید این لامپ ها که گفتیم از تکنولوژی ال ای دی استفاده شده است علاوه بر مصرف انرژی پایین نور بسیار زیادی تولید میکند این لامپ ها طول عمر بالایی نیز دارند و در طولانی مدت از کیفیت آن کم نمی شود.

نوع دیگر از این لامپ ها مدل تی 5 است که عمر کمی دارد این لامپ از لحاظ قیمتی از دیگر انواع بالاتر است آنهم به دلیل استفاده از نسل جدید سرپیچ ها است این لامپ ها طول عمر بالاتری نسبت به مدل تی 8 دارد.

نوع دیگراین لامپ ها T12 است که قطر بالای 38 میلی متر را دارد این لامپ از لحاظ قدمت در رتبه اول قرار دارد این نوع لامپ ها نور بیشتری نسبت به دیگر لامپ ها تولید می کنند و مصرف برق بالاتری هم دارد اما مهمترین نقطه ضعف این لامپ طول عمر کم آن است که از این لحاظ در پایین ترین رتبه قرار دارد.

لامپ ال ای دی

امروزه که صرفه جویی از مهمترین مسائل جهان محسوب می شود صرفه جویی در برق و انرژی هم بسیار مهم است و به همین خاطر استفاده از لامپ های ال ای دی بسیار رایج شده است اگر مقاله های قبلی امین الکتریک را خوانده باشید در آنجا به این نکته اشاره کردیم که در لامپ های رشته ایی انرژی وارد شده 90 درصد به گرما و 10 درصد به نور تبدیل میشود اما در لامپ های ال ای دی انرژی ورودی تمامش به نور تبدیل می شود پس در نتیجه لامپ های LED گرمای تقریبا ناچیزی تولید می کنند.

استفاده از تکنولوژی ال ای دی در لامپ های مهتابی حرکتی بسیار هوشمندانه ایی بود که در ادامه از مزایای این اتفاق می گوییم.پس همراه امین الکتریک باشید.

عمرطولانی این تکنولوژی باعث شده این لامپ ها از محبوبیت بالایی برخوردار باشد در در گذر زمان از کیفیت آن کم نشده و در شرایط مختلف آب و هوایی به خوبی کار میکنند. ازین لامپ ها می توان در انواع محیط های مختلف استفاده کرد.

خرید این نوع لامپ ها یک معامله دوسر برد است زیرا هم قیمت پایین آن در مرحله اول به نفع شماست و هم به دلیل مصرف انرژی پایین هزینه های قبض برقتان به شدت کاهش یافته و باز هم شما سود می کنید!

ثبات یکی دیگر از مزایای این لامپ ها به شمار می رود که در طول زمان از کیفیت آن کم نمی شود و نوری که تولید می کند مانند روز اول است.همچنین این لامپ ها برای سلامتی انسان مضر نیستند و فاقد هرگونه اشعه فرابنفش می باشد.

 

 

 

 

مقایسه

همانگونه که بالاتر گفتیم امروزه در دنیا صرفه جویی از مهمترین مسائل تبدیل شده است و به همین دلیل استفاده از این لامپ ها بسیار بالا رفته.بهترین جایگزین برای لامپ های فلورسنت لامپ های ال ای دی می باشد به دلیل اینکه استفاده از این لامپ ها هم در مسائل اقتصادی مفید است هم از لحاظ مصرف برق و هم از لحاظ سلامتی انسان و اشعه هایی که تولید نمی کنند و خطری برای انسان به وجود نمی آورد.

جنس بدنه لامپ های ال ای دی از آلومینیوم است و به همین دلیل گرمای کمی تولید می کند.

نحوه نصب

بالاست و استارتر از تجهیزاتی به شمار می روند برای روشن کردن لامپ های فلورسنت استفاده می شود.نوع کار این تجهیزات به این گونه بود که جریان برق را متناسب با نوع و مصرف لامپ مهتابی به آن وارد می کرد تا لامپ روشن شود در غیر این صورت لامپ مهتابی از کار می افتاد.

اما در لامپ های ال ای دی اسن تجهیزات نیازی نیست و لامپ بدون وجود مشکلات نواسانات برقی روشن می شود.

کلام آخر

این روز ها تکنولوژی ال ای دی به دلیل مقرون به صرفه بودن و مصرف برق پایین بسیار در دنیا محبوب شده است و در هر وسیله الکتریکی نفوذ کرده است و در اینجا ما لامپ های مهتابی داریم که از تکنولوژی ال ای دی بهره می برند.

امین الکتریک پیشنهاد می کند که سلامی دوباره به تکنولوژی کنیم و با این کار هم از لحاظ اقتصادی به نفع ما است و هم به سلامتی ما آسیبی نمی رساند.

پیشنهاد می کنیم به فروشگاه امین الکتریک سری بزنید تا انواع محصولات ال ای دی وسایر محصولات الکتریکی را مشاهده کنید

برچسب ها:لامپ-لامپ ال ای دی-لامپ فلورسنت-خرید لامپ-لامپ مهتابی-انواع لامپ مهتابی-لامپ مهتابی ال ای دی-لامپ LED

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *