دسته‌بندی نشده

لامپ های خورشیدی

لامپ های خورشیدی چیست و تفاوت آن با دیگر لامپ ها چیست؟

لامپ های خورشیدی نسل جدیدی از لامپ ها که برای محیط زیست خطری ایجاد نمی کند.اما این لامپ ها چگونه کار می کنند؟

با امین الکتریک همراه باشید تا به جواب سوال هایتان برسید.

در کشورهای در حال توسعه، لامپ خورشیدی جایگزین ارزانی برای سیستم خانه خورشیدی  است که 4 تا 5 ساعت خدمات روشنایی با کیفیت بالا ارائه می کند. نور با کیفیت بالاتری نسبت به استفاده از شمع یا لامپ برقی ارائه می دهد. همچنین برای تامین روشنایی خیابان ها در مناطق روستایی استفاده می شود. در این مورد معمولاً از لامپ های خورشیدی دیود ساطع نور (LED) استفاده می شود. در کشورهای صنعتی از لامپ های خورشیدی معمولاً در فضای باز برای تأمین روشنایی در باغ یا مسیرهای ورودی یا سایر فعالیت های خارج از منزل مانند کاربردهای دریایی یا کمپینگ استفاده می شود. روشنایی LED خورشیدی همچنین برای چراغ های دریایی و حمل و نقل هوایی، علائم جاده، چراغ های راه، پناهگاه اتوبوس، ایستگاه اتوبوس و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود. ال‌ای‌دی‌ها بادوام و قابل‌اعتماد هستند که در برابر دما و آب و هوا، لرزش و اشعه ماوراء بنفش (UV) زنده می‌مانند.

 

لامپ خورشیدی به صورت تجاری از طریق طیف وسیعی از شرکت ها در دسترس هستند، مانند MFG در کالیفرنیا با باتری نیکل متال هیدرید و تحویل نور تا 24 ساعت (MFG، 2007). در هند، لامپ های خورشیدی تولید محلی به عنوان یک بازار بالغ در نظر گرفته می شوند و یارانه های سرمایه ای برای لامپ ها اکنون برداشته شده است. آنها طیف وسیعی از ویژگی ها و طرح ها را دارند که در شکل زیر مشاهده می شود.

در کشورهای صنعتی از لامپ خورشیدی معمولاً در فضای باز برای تأمین روشنایی در باغ یا مسیرهای ورودی یا سایر فعالیت های خارج از منزل مانند کاربردهای دریایی یا کمپینگ استفاده می شود. روشنایی LED خورشیدی همچنین برای چراغ های دریایی و حمل و نقل هوایی، علائم جاده، چراغ های راه، پناهگاه اتوبوس، ایستگاه اتوبوس و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود. ال‌ای‌دی‌ها بادوام و قابل‌اعتماد هستند و در برابر دما و آب و هوا، لرزش و اشعه ماوراء بنفش زنده می‌مانند.

 
 

لامپ LED از یک “تراشه” سیلیکونی بسیار کوچک ساخته شده از ترکیب خاصی از کریستال ها استفاده می کند. هنگامی که جریان الکتریکی کوچکی از تراشه عبور می کند، نور تولید می کند. ال‌ای‌دی‌های مورد استفاده در پنل‌های خورشیدی همانطور که در کاربردهای صنعتی بالا استفاده می‌شوند دارای مزایای طیف وسیعی از رنگ‌ها هستند. بسته به ترکیب کریستال ها، تقریباً تمام انرژی به نور تبدیل می شود. ال ای دی ها عمر طولانی 27 سال دارند. آنها ضد ضربه و بادوام هستند و یک پرتو متمرکز از نور را ارائه می دهند.

پنل های PV می توانند تک کریستالی، پلی کریستالی، آمورف یا لایه نازک باشند که بر طول عمر و قیمت واحد تأثیر می گذارد. مواد لامپ متفاوت است، اما معمولا حاوی مخلوطی از پلاستیک و فلز مانند فولاد ضد زنگ است. لامپ های خورشیدی با LED ها می توانند نور با شدت بالا را برای زمان های طولانی تری به عنوان مثال 6 ساعت ارائه دهند. لامپ خورشیدی LED “COSMOS” از یک بسته باتری قابل شارژ NiCad استفاده می کند که بیش از یک سال و نیم استفاده را فراهم می کند.

 

 

وضعیت فناوری و پتانسیل آینده آن در بازار

آمار مربوط به لامپ های خورشیدی معمولاً در ارقام SHS جمع می شود، به طوری که به دست آوردن اطلاعات در مورد وضعیت لامپ های خورشیدی به صورت جداگانه دشوار است. کار آژانس بین المللی انرژی (IEA) روی سیستم های برق PV از نظر SHS و لامپ های خورشیدی تبعیض قائل نمی شود. بدیهی است که پتانسیل فنی این فناوری هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای صنعتی بالا است، زیرا لامپ های خورشیدی اکنون به عنوان یک فناوری بالغ در نظر گرفته می شوند. در کشورهای صنعتی و در برخی از کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین، لامپ خورشیدی در حال حاضر یک فناوری کاملاً تجاری با استفاده از زنجیره تامین بومی بدون یارانه است. در کشورهای دیگر مانند کنیا لامپ از یک تامین کننده بریتانیایی که کارخانه هایی در سراسر جهان از جمله مصر، تایوان، هنگ کنگ، چین، مکزیک، تایلند و اندونزی دارد، به بازار کنیا عرضه می شود.

در هند، لامپ های خورشیدی 4.5 درصد از مصرف ماژول خورشیدی هندی 110 مگاوات بر ثانیه را تشکیل می دهند (Srinivasan، 2007). بیشتر کارها در هند برای بررسی اثر برگشتی در هنگام ارائه روشنایی خورشیدی در زمینه تقاضای برآورده نشده انجام شده است (روی، 2000).

در هند و چین لامپ های خورشیدی به صورت محلی ساخته شده و به صورت تجاری در دسترس هستند. آنها همچنین لامپ های خورشیدی را به کشورهای صنعتی و سایر کشورهای در حال توسعه صادر می کنند. همچنین جریان های صادراتی از کشورهای صنعتی به کشورهای در حال توسعه وجود دارد، به طوری که در حال حاضر یک بازار جهانی وجود دارد. با این حال، هنوز راه زیادی برای رسیدن به سطوح پذیرش احتمالی وجود دارد. مطالعه Velayudhan (2003) در مورد برنامه پذیرش در هند نشان می دهد که چگونه برنامه هایی که به خوبی طراحی نشده اند را می توان برای به حداکثر رساندن شانس موفقیت بهبود بخشید.

در پایان بخش اول معرفی و تاریخچه لامپ های خورشیدی تشکر می کنیم از شما خوانندگان عزیز که امین الکتریک رت همراهی کردید.

در هر زمینه از برق و محصولات الکتریکی اگر سوالی داشتید می توانید از مشاوره های رایگان ما استفاده کنید.

 
 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *