همه چیز درباره لامپ های هالوژن

لامپ های هالوژن یکی از محصولات مهم صنعت برق هستند که انواع گوناگونی دارند در این مقاله سعی میکنیم همه خصوصیات لامپ های هالوژنی را به صورت کامل مورد بررسی قرار بدهیم. پس با امین الکتریک همراه باشید.

لامپ یا لامپ هالوژن نوعی لامپ رشته ای است که از گاز هالوژن به منظور افزایش بازده نور و عمر امتیازی استفاده می کند. آنها در مقایسه با لامپ های رشته ای معمولی به دلیل راندمان نسبتاً بالا، کیفیت نور و عمر با رتبه بالا شناخته شده اند.

تاریخچه اولیه لامپ هالوژن به موازات لامپ رشته ای است. استفاده از کلر برای جلوگیری از سیاه شدن لامپ در سال 1882 به ثبت رسید. در سال 1959، جنرال الکتریک یک لامپ هالوژن تجاری قابل دوام را با استفاده از ید به عنوان گاز هالوژن به ثبت رساند.

 
 

مهم ترین مسئله در ساختمان سازی که مطرح است بحث نورپردازی ساختمان و تامین برق مورد نیاز آن است.

در این مرحله ابتدا با انواع لامپ های هالوژنی آشنا خواهیم شد

انواع لامپ های هالوژن:

 

لامپ های هالوژنی LED

 

این لامپ ها توسط دیوید های نوری نور تولید میکند و مقدار نوری که تولید می کنند به تعداد LED ها و قدرت آنها بستگی دارد و طبیعی است که هرچه تعداد LED های لامپ بیشتر شود نور لامپ نیز بیشتر میشود. این نوع لامپ های مصرف انرژی پایینی دارند و تولید گرما ها نیز در این مدل از لامپ کم است.

این لامپ ها اشعه های مادون قرمز و فرا بنفش نیز تولید نمی کند.

امروزه در صنعت ساختمان سازی این لامپ ها بسیار محبوب هستند

 

لامپ های هالوژنی COB

 

در این نوع از لامپ ها چیزی به نام چیپ های الکترونیکی وجود دارد که بر روی برد نصب میشود.این لامپ از تعداد زیادی دیوید تشکیل شده است که بر روی هم یک نقطه نورانی را تولید می کند.این نوع لامپ ها تولید نور بسیار بالایی دارند و علاوه بر آن عمر مفید آنها نیز بالا است و به همه این ویژگی های خوب قیمت مناسب را نیز اضافه کنید.در این نوع هم تولید گرمای کمی وجود دارد.

با این لامپ هل میتوانید تا 30 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنید

قیمت این نواع لامپ های هالوژنی بسیار مناسب است که میتوانید در فروشگاه امین الکتریک مشاهده فرمایید.

 

لامپ‌های هالوژن SMD

 

در این نوع از لامپ ها مصرف انرژی پایین است اما تفاوتی که با دیگر مدل ها دارد این است که نوری به شدت مطلوب و بالا تولید می کند. در این نوع لامپ ها تولید گرما بسیار پایین است.این نوع لامپ ها در روشن کردن منازل،اداره جات و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر ویژگی های این نوع لامپ می توان به پخش نور به صورت یک نواخت است که باعث میشود زیبایی بصری در محیط مورد نظر ایجاد می کند.

بر خلاف اکثر لامپ ها در این نوع لامپ خاموش کردن پشت سر هم باعث سوختن آن نمی شود و تاثیری در طول عمر آن ندارد.

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که این نوع لامپ ها دوستدار محیط زیست هم هستند و در تولید آن آسیبی به محیط زیستمان وارد نمی شود.

 تفاوت لامپ های smd و sob

 

ال ای دی های COB گرمای کمتری نسبت به SMD تولید میکند و بر عکس نور تولید شده توسط هالوژن های SMD بیشتر است.

عواملی که تعیین کننده قیمت این نوع هالوژن است چند مورد است که به مختصر در این مقاله به آن میپردازیم.

شار نوری

میزان تولید نور هالوژن بر مساحت یکسان. شدت این نور ها بر اساس لومن محاسبه می شود. وقتی لامپی هالوژنی خرید میکنید حتما باید به عدد لومن آن توجه کنید که بین 500 و 1000 می باشد.

توان لامپ

وات واحدی است که توان لامپ ها بر اساس آن سنجیده میشود و عدد وات تاثیر مستقیمی بر روی قیمت تمام شده لامپ دارد.هرچقدر میزان وات لامپ ها بالاتر باشد قیمت و انرژی مصرفی لامپ نیز بالاتر میرود.

قاب لامپ‌ها

جنس بدنه لامپ و رنگ آن نیز بر روی قیمت نهایی تاثیر می گذارند جنس های بدنه که از استیل،آلومینیوم و یا کریستال تشکیل شده اند که نوع جنس بر روی قیمت موثر است.جنس بدنه لامپ هرکدام ویژگی های خاص خود را دارا هستند به عنوان مثال لامپ های با جنس آلومینیوم در برابر دما و رطوبت مقاوم هستند.

در بخش بالا توضیح مختصری راجع به قاب های لامپ هالوژن دادیم. در این قسمت توضیح کامل تری درباره انواع قاب ها خواهیم داد،پس پیشنهاد می کنیم با امین الکتریک همراه باشید.

قاب‌های هالوژن در جنس‌ها و رنگ‌های مختلفی مثل کریستال، آلومینیوم، دایکاست، استیل و ورقی تولید می‌شوند.

قاب‌های هالوژن کریستالی

این لامپ‌های هالوژن به دلیل ظاهر شفاف و کریستالی خود نمای بسیار زیبایی در محل نصب خودشان ایجاد می‌کنند. به همین دلیل هم هست که در طراحی دکوراسیون‌های داخلی، هالوژن‌هایی که قاب کریستالی دارند بسیار پرکاربرد هستند.

قاب‌های هالوژن آلومینیومی

قاب‌های آلومینیومی عایق مناسبی برای حرارت و رطوبت هستند. به همین دلیل هم جزو بهترین و گران‌ترین قاب‌های انواع لامپ‌های هالوژن به شمار می‌آیند.

قاب‌های هالوژن ورقی

این قاب‌ها از ورقه‌های فلزی ساخته می‌شوند و قیمت مناسب و به صرفه‌ای دارند.

از لامپ های هالوژنی در چه مکان هایی میتوان استفاده کرد؟

شاید پیش خود گفته باشید استفاده از لامپ های هالوژنی محدودیت دارند اما اینگونه نیست. کارکرد های این لامپ ها زیاد است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 

استفاده در فروشگاه جواهرات

لامپ های هالوژنی برای برجسته کردن طلا ها و درخشش بیشتر بسیار مناسب است و هر طلا فروشی که از این نوع لامپ ها استفاده کند درخشش و بازتاب نور را در ویترین فروشگاه خود خواهد دید

 

فروشگاه
سایدبار
0 علاقه مندی
0 آیتم سبد خرید
حساب کاربری من