دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید لامپ

راهنمای خرید لامپ

لامپ های ال ای دی

لامپ ال ای دی یا رشته ایی؟

سوالی که از ممکن است از خودتان بپرسید که کدامشان برای منزل یا محل کارمان بهتر است.

لامپ رشته ایی و ال ای دی هردو در ایران بسیار پر طرفدار هستند.

از لحاظ قدیمی بودن لامپ رشته ایی پیشتاز است و نسبت به لامپ ال ای دی از قدمت بیشتری برخوردار است.اما لامپ های LED با وجود این که مدت کمی است که در بازار موجود است اما بسیار پرطرفدار است.

اما به نظر شما کدام مقرون به صرفه تر است؟

کدام کارایی بیشتری دارد؟

طول عمرشان کدام بیشتر است؟

با امین الکتریک همراه باشید تا به جواب این سوال ها برسید.

تاریخچه لامپ

لامپ ها و روشنایی مدرن با اختراع لامپ برقی رشته ای در حدود سال 1870 آغاز شد. لامپ رشته ای لامپ رشته ای است که در آن رشته ای از خود نور می دهد که توسط جریان الکتریکی تا حد تابش گرم شود. لامپ رشته ای اولین لامپی نبود که از برق استفاده می کرد. وسایل روشنایی با استفاده از قوس الکتریکی بین الکترودهای کربن در اوایل قرن نوزدهم ساخته شدند. این لامپ‌های قوس الکتریکی، همانطور که نامیده می‌شد، دستگاه‌های قابل اعتماد اما دست و پا گیر بودند که بهترین استفاده را برای روشنایی خیابان‌ها داشتند. در سال 1876 پاول یابلوچکوف، مهندس برق روسی، شمع یابلوچکوف را معرفی کرد. این یک لامپ قوس الکتریکی بود که دارای میله های کربنی موازی بود که توسط خاک رس چینی جدا شده بودند، که در طی سوزاندن قوس تبخیر می شد. جریان متناوب برای اطمینان از نرخ برابر مصرف دو نقطه میله استفاده شد. این لامپ برای مدتی به طور گسترده در روشنایی خیابان ها استفاده می شد.

امروزه در دنیایی زندگی میکنیم که جدایی از برق و روشنایی امری غیر ممکن است و از نیاز های اولیه هر خانه یا محل کاری در ابتدا نور است.همانطور که گفتیم لامپ رشته ایی قدیمی تر است و  تکنولوژِی که در آن بکار رفته قدیمی میباشد.

لامپ رشته ایی

پس طبیعی است که لامپ رشته ایی هم مصرف بالاتری داشته باشد و هم ایجاد گرمای بیشتری نیز داشته باشد.شاید پیش خودتان بگویید اگر مصرف برقش بالاتر است حتما نور و بازدهی لامپ رشته هم نیز بیشتر است اما سخت در اشتباهید.

لامپ های LED با این که مصرف کمتری نسبت به لامپ رشته ایی دارد اما باید بگوییم که لامپ های LED هم نور بیشتری دارند هم مقرون به صرفه ترند.

کم مصرف بودن لامپ های LED از مهمترین امتیاز های این لامپ میباشد در کنار این امتیاز امتیاز زیبایی و نور مناسب هم اضافه کنید.

البته هنوز تمام نشده…

مقرون به صرفه بودن لامپ های LED هم یک امتیاز بسیار مهم است نسبت به لامپ رشته ایی که در این روز ها قیمت تمام شده از مهم ترین مسائل است.

در کنار این هزینه پایین که برای خرید لامپ ال ای دی می کنید میتوانید روی طول عمر بالای این لامپ ها نیز حساب باز کنید.به صورتی که هر لامپ تا سال ها برای شما کار خواهد کرد.

نصب لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی به واسطه مصرف برق پایینی که دارند تولید گرمای کمتری هم نیز دارند که باعث به وجود آمدن ایمنی میشود و دست زدن به لامپ باعث سوختن دست نمی شود اما در لامپ های رشته ایی گرما بسیار زیاد تولید میشود و اگر به لامپ دست بزنید ممکن است دستتان آسیب ببیند و تولید گرمای زیاد میتواند حتی باعث ایجاد حوادث بدتری مانند آتش سوزی شود که در لامپ های ال ای دی این خطرات را نداریم.

لامپ های ال ای دی بسیار مقاوم تر از لامپ های رشته ایی هستند و در مقابل رطوبت و دما بسیار مقاوم تر عمل می کنند.

امروزه برای خیلی از ما زیبایی یکی از شاخصه های مهم زندگی است و همیشه دوست داریم منزل و یا مل کارمان به زیبا ترین شکل آراسته باشد.لامپ های ال ای دی دارای رنگ بندی های مختلف است که نوری که از این لامپ ها ساطع میشود بسیار شفاف است  و محیط مورد نظر شمارو به کلی دگرگون خواهد کرد و میتوانید در بلند مدت روی آن حساب کنید زیرا از کیفیت آن هیچ مقداری کم نخواهد شد و همان کیفیت روز اول را به شما ارائه می دهد.

به کسانی که همیشه و همه جان نگران سلامتی شان هستند باید بگوییم لامپ های ال ای دی دوستدار سلامت شماست و هیچ نور مادون قرمز و فرا بنفشی از این لامپ ها ساطع نمیشود.

در لامپ های رشته ایی شاهد این قضیه بودیم که میگفتند زیاد لامپ را خاموش و روشن نباید کرد زیرا لامپ میسوزه.اما در این لامپ ها خبری از این قضیه نیست و تا دوست دارید لامپ را خاموش روشن کنید.

به شما قول میدهم هیچ اتفاقی برای لامپ نمی افتد.

لامپ رشته ایی و لامپ ال ای دی

خب تا اینجا باید به درک این موضوع رسیده باشید که کدام نوع لامپ بهتر است.در آخر این مقاله باز هم این سوال را می پرسیم که واقعا کدام لامپ بهتر است؟رشته ایی یا ال ای دی؟

لامپ های ال ای دی تولید نورشان بیشتر از لامپ رشته است ولی نوری که لامپ رشته ایی تولید میکند طبیعی تر و یکنواخت تر است..

اما با وجود این پیشنهاد امین الکتریک به شما صد در صد لامپ ال ای دی خواهد بود زیرا با وجود هزینه کمتری که متحمل میشود برای خرید لامپ صد در صد محیطی زیبا تر،ایمن تر و سالم تری در اختیار خواهید داشت.

در انتها باید بگوییم که با وجود این همه تفاسیر بیشترین عاملی که در خرید یک لامپ موثر است بحث سلیقه مشتری است اما امین الکتریک سعی کرد تا آشنایی مختصری نسبت به معایب و مزایاهای هر دو لامپ مطالبی در اختیارتان قرار دهد تا در بحث خرید بتوانیم کمکتان کرده باشیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *