دسته‌بندی نشده

چرا لامپ هالوژن؟

مزایای استفاده از لامپ های هالوژن

دلایل استفاده از لامپ هالوژن

اگر می خواهید کارایی چراغ ها و لامپ های خود را افزایش دهید اما ظاهر یک لامپ سنتی را ترجیح می دهید، دورتر از لامپ هالوژن نگاه نکنید. مانند لامپ های سنتی، لامپ های هالوژن لامپ های رشته ای هستند که برق را از طریق یک سیم تنگستن عبور می دهند. گازهای داخل دو لامپ متفاوت است، اما نحوه کار لامپ را تغییر می دهد.

هالوژن

مانند لامپ های سنتی، لامپ های هالوژن با عبور جریان الکتریکی از سیم تنگستن کار می کنند که با درخشیدن آن تبخیر می شود. تفاوت این دو در گاز است. لامپ های سنتی معمولا با نیتروژن-آرگون پر می شوند، در حالی که لامپ های هالوژن حاوی برم هستند. هنگامی که تنگستن در یک لامپ سنتی تبخیر می‌شود، رسوبات فلزی در داخل شیشه ایجاد می‌کند و رنگ سیاهی را که در بالای لامپ‌های قدیمی می‌بینید ایجاد می‌کند. در یک لامپ هالوژن، گاز به لامپ اجازه می دهد تا به دمای بالاتری برسد و به تنگستن در حال تبخیر اجازه می دهد تا به جای رسوب روی شیشه تبخیر شود. تنگستن که نمی تواند تبخیر شود ته نشین می شود. هنگامی که این کار انجام می شود، مقداری از تنگستن دوباره روی رشته قرار می گیرد، جایی که عمر لامپ را طولانی می کند.

لامپ های هالوژن ظاهری مشابه لامپ های سنتی دارند، بنابراین مانند لامپ های CFL گاهی اوقات در لامپ های روشنایی نامناسب به نظر نمی رسند. لامپ های هالوژن نیز به محض روشن شدن نور به طور کامل بدون تردید روشن می شوند و با دیمرها به خوبی کار می کنند. برخلاف نور ال‌ای‌دی، لامپ‌های هالوژن درخششی گرم با رنگ‌های زرد مایل به زرد ایجاد می‌کنند تا آبی، بنابراین بیشتر شبیه نورپردازی سنتی هستند. اگرچه هالوژن مانند روشنایی سنتی است، هزینه کارکرد آن کمتر است. یک لامپ هالوژن می تواند همان مقدار نور را به عنوان یک لامپ رشته ای سنتی 60 وات تولید کند در حالی که 25 درصد انرژی کمتری مصرف می کند، که آنها را به گزینه ای سبزتر از لامپ های سنتی تبدیل می کند. این لامپ ها در برخی مناطق نیز قابل بازیافت هستند. اگر شهرداری شما برنامه بازیافت هالوژن ارائه نمی دهد، لامپ ها را می توان با زباله های معمولی دور انداخت.

 

5 دلیل برای در نظر گرفتن استفاده از لامپ های هالوژن در خانه

لامپ های هالوژن یکی از سه لامپ پرکاربرد در منازل مسکونی و فضاهای تجاری است. آنها بسیار دیرتر از پسرعموی قبلی خود، لامپ های رشته ای تولید شدند. لامپ هالوژن هالوژن تنگستن، کوارتز هالوژن یا کوارتز ید نیز نامیده می شود. این نوع لامپ دارای رشته تنگستن است که در داخل یک پاکت امن با مخلوطی از گاز و هالوژن نگهداری می شود. رایج ترین انواع مواد هالوژن در داخل پاکت، ید یا برم است. همانطور که گاز با رشته واکنش می دهد، چیزی را ایجاد می کند که یک واکنش شیمیایی چرخه هالوژن نامیده می شود که نور ساطع می کند. لامپ های هالوژن به دلیل کیفیت درخشندگی بالا و دمای رنگ شناخته شده اند. معمولاً برای سیستم های نوری مانند پروژکتورها و مناطق فشرده استفاده می شود. با توجه به امین الکتریک، در اینجا 5 مزیت استفاده از لامپ هالوژن آورده شده است.

 

هالوژن

1. لامپ های هالوژن نور روشن تری را حتی در کوچکترین شکل خود ساطع می کنند

برخلاف لامپ های رشته ای معمولی، لامپ هالوژن می تواند نور روشن تری را حتی در فرم فشرده ساطع کند. آنها به ویژه در دستگاه های نوری استفاده می شوند زیرا سطح بزرگ تری را حتی از یک منبع کوچک روشن می کنند. با توجه به این موضوع، زمانی که نمی خواهید وسایل روشنایی شما خیلی واضح باشد، می توانید از لامپ های هالوژن استفاده کنید. در واقع می تواند تا 94 درصد کیفیت نور خود را ساطع کند که در اولین استفاده تقریباً همان کیفیت است. امین الکتریک پیشنهاد می کند از لامپ های هالوژن به طور ایده آل برای مناطقی در خانه خود استفاده کنید که بدون نیاز به فضای بزرگ به نورپردازی قوی نیاز دارید.

2. لامپ های هالوژن انرژی کارآمد هستند

لامپ هالوژن 10 تا 20 درصد بیشتر از لامپ رشته ای معمولی کارآمدتر است. می تواند برای مدت طولانی تری بدون استفاده از همان مقدار انرژی نور تولید کند. این برای بخش‌هایی از خانه که می‌خواهید دائماً روشن شوند، مانند حیاط خلوت شما در شب یا محوطه پاسیو ایده‌آل است. لامپ هالوژن همچنین برای بخش هایی از خانه شما که ممکن است تغییر دادن وسایل روشنایی دشوار باشد، مناسب است. یک مثال از این نور بالای راه پله شما یا نور اتاق زیر شیروانی است. تعویض این چراغ ها در قسمت های خاصی از خانه شما ممکن است هر از چند گاهی چالش برانگیز باشد، بنابراین ایده آل است که نوری را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشد و انرژی کارآمدتری داشته باشد.

3. لامپ های هالوژن نور سفید ساطع می کنند

نور سفید درخشان ترین شکل نور است، زیرا برای مناطقی که نیاز به نور شدید دارند بسیار مفید است. نور سفید بیشتر در مناطق مطالعه، حمام، محل کار و سایر اتاق هایی که ممکن است فرد برای مطالعه یا انجام یک شغل به نور روشن نیاز داشته باشد استفاده می شود. لامپ رشته ای رنگ مایل به زردی ساطع می کند و ممکن است هنگام استفاده برای اهداف کار یا مطالعه برای سلامت چشم ایده آل نباشد. از سوی دیگر، لامپ هالوژن در چنین مواردی مفید خواهد بود. وقتی افراد از نور سفید برای انجام کارهای خسته کننده در خانه استفاده می کنند، فشار چشم کمتری وجود دارد.

4. بهبود سرزندگی برای بخش های خاصی از خانه شما

برخی از قسمت‌های خانه شما، مانند اتاق خواب، ممکن است با یک نور رشته‌ای ملایم و زرد عالی باشند. با این حال، برخی از قسمت ها مانند یک راهرو طولانی، یک گالری با آثار هنری یا قطعات مبلمان ممکن است با یک لامپ هالوژن بهتر باشد. لامپ هالوژن برای برجسته کردن تفاوت های رنگی شناخته شده است و همانطور که قبلا ذکر شد، نور قوی از خود ساطع می کند. اگر در خانه خود یک گالری هنری دارید یا می خواهید لهجه های خاصی در خانه برجسته شود، می توانید از لامپ های هالوژن در زوایای خاصی برای خانه خود استفاده کنید. این باعث بهبود سرزندگی و زیبایی شناسی کلی قطعات شما می شود.

5. منبع نور خوب برای گاراژ و مسیرهای شما

یکی دیگر از مزایای لامپ های هالوژن دارای ویژگی های تابش نور قوی، تطابق کامل آن با گاراژ شما است. گاراژ نمی تواند کم نور باشد، زیرا مردم باید ماشین های خود را به طور دقیق پارک کنند، بدون اینکه از روی ماشین های دیگر یا چیزهای دیگری که در آن مکان ذخیره شده اند، عبور کنند. یک لامپ هالوژن می تواند یک گاراژ معمولی 2 ماشین را با جنب و جوش کافی برای راننده روشن کند تا تمام عناصر موجود در فضا را در نظر داشته باشد. علاوه بر این، لامپ هالوژن همچنین می تواند به عنوان روشنایی مسیر، هم برای پیاده روی به درب شما و هم به گاراژ استفاده شود.

امین الکتریک پیشنهاد می کند برای بهبود محیط اطراف، صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش کیفیت زندگی خانه خود از لامپ هالوژن در قسمت های خاصی از خانه استفاده کنید.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *